instagram reels

Pewnie już je widziałaś na Instagramie – Instagram Reels! Oglądając 15 sekundą rolkę zastanawiasz się pewnie o co w tym chodzi i jakie Instagram Reels ma zastosowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu. Być może masz też mieszane uczucia na temat Reels, bo gdy zapytałam moich obserwatorów co myślą na temat nowej funkcji opinie były podzielone! Nie mniej jednak zapraszam Cię do przeczytania tego wpisu, który pomoże Ci zrozumieć co to jest Reels i o co w nim chodzi!

Polska nazwa Instagram Reels – Insta Rolki!

Zacznijmy od podstaw. Instagram wprowadził tę nową funkcję; 30 sekundowe wideo (wideo początkowo mogło mieć 15 sekund, ale we wrześniu 2020 Instagram to zmienił), które być może widziałaś już na swoim feedzie i Explore Page. Instagram Rolki wyświetla się obserwatorom Twojego profilu oraz, jeśli masz publiczne konto – osobom, które jeszcze go nie obserwują. Instagram Reels oficjalnie został wprowadzony 5 sierpnia w 50 różnych krajach jak przeczytałam w TechCrunch na całym świecie, w tym w Holandii.

Dla wyjaśnienia –  Instagram Reels w tłumaczeniu na język polski to Rolki (od rolki filmowej) i w tym wpisie będę używać obydwu tych nazw.

Instagram Reels nowy TikTok?

Gdzie można zobaczyć Instagram Reels

Jeśli używasz już TikToka to prawdopodobnie, gdy po raz pierwszy zobaczysz Instagram Reels odniesiesz wrażenie, że TikTok i nowa funkcja Instagrama wyglądają bardzo podobnie; w podobny sposób nagrywasz filmy i w podobny sposób je oglądasz. Zasadnicza różnica między filmami nagrywanymi na TikToku, a Instagram Reels jest taka, że filmy na TikToku mogą trwać nawet 1 minutę, podczas gdy Instagram Reels – 15 sekund.

Wideo możesz opublikować na Instagram Story. Wtedy widzą je tylko Twoi obserwatorzy lub na feedzie (w Aktualnościach). Gdy udostępnisz Instagram Reels w aktualnościach, film może być wyświetlany na karcie Exploruj oraz w nowej zakładce “Rolki” na Twoim profilu. Zakładka ta pojawi się, gdy tylko opublikujesz swoje pierwsze Instagram Reels.

Dlaczego warto nagrywać Instagram Reels

Zanim wyjaśnię jak nagrywać Rolki to wytłumaczę dlaczego warto je nagrywać. Nagrane za pomocą Instagram Reels 15 sekundowe wideo może pojawić na karcie Exploruj. Dzięki temu Twoje wideo może zostać “odkryte” przez osoby, które jeszcze nie obserwują Twojego profilu.

Jak algorytm Instagrama określa czy wideo pojawi się na Explore Page – tego jeszcze do końca nie wiem (i skoro mowa o algorytmie pewnie nigdy się nie dowiem), ale podejrzewam, że działa to tak samo jak w przypadku innych treści na Explore Page.

Przypominam, że na Explore Page wyświetlane są treści, które potencjalnie mogą Cię zainteresować. Skąd Instagram wie co Cię interesuje? Na podstawie treści, z którymi angażowałaś się w przeszłości.

Pojawienie się na Explore Page z Twoim Instagram Reels na razie nie jest trudne – jest to związane z tym, że jeszcze nie wszyscy użytkownicy mogą lub nagrywają Instagram Reels. Zrozumiała sprawa – każdy format trzeba najpierw oswoić. Jednak polecam nie czekać zbyt długo z Instagram Reels – to szansa dla Ciebie, żeby wypromować swój profil! Moje pierwsze wideo pojawiło się na karcie Exploruj w ciągu kilku minut po publikacji.

Gdzie mogę zobaczyć IG Reels na Explore Page?

Instagram Reels zajmuje sporo miejsca na Explore Page. Otwórz swój profil na Instagramie i w dolnym panelu wybierz lupkę, żeby otworzyć kartę Explore. Instagram Reels zajmuje tutaj większość ekranu (rolkowe wideo możesz poznać po ikonie “Reels” w lewym dolnym rogu). Wybraną Insta Rolkę możesz obejrzeć w pionowym formacie typowym dla Instagram Story. Wideo możesz polubić, skomentować lub udostępnić na swoim Instastory.

Rolki pojawiają się na Explore Page w kilku miejscach. Przewiń w dół Explore Page – Instagram Reels, tym razem już w pionowym formacie, pojawią się tu kilkukrotnie i to jest jeszcze większa szansa na to, żeby to właśnie Twoje Rolki się tutaj pojawiły.

Jakie treści nagrywać za pomocą Instagram Reels?

Dit bericht bekijken op Instagram

Jaka jest różnica między Instagram Story a Instagram Reels? . Nowy sposób na tworzenie wideo *Instagram Reels* hula po Instagramie, może już zauważyłaś? . Wyjaśniam czym Rolki różnią się od Instastory. . Daj proszę❤❤❤ jeśli doceniasz. . Obserwuj @gosialammers jeśli chcesz być na bieżąco na temat promocji Twojej marki na Instagramie. . . . . . #inspiracja #kobiety #rozwoj #biznesonline #bizonline #polska #polskadziewczyna #motywacja #polskakobieta #dziendobry #dziewczyna #instatips #instagramtips #najlepsze #sukces #ddobinsta #rozwój #nowe #nowy #instagramreels #fajnie #helloinstagram #kobietapotrzydziestce #instagrampl #instatip #pieniądze #instagramtip #instakobieta #kobiecybiznes #girlbosspl

Een bericht gedeeld door Marketing Online⚡️#GIRLBOSSPL (@gosialammers) op

Co nagrywasz na Reels zależy od tematu Twojego konta. Rolki mogą inspirować, w angażujący sposób pokazywać produkty, proces powstawania krok po kroku lub możesz nagrywać krótkie wideo za pomocą, których motywujesz lub dzielisz się wiedzą.

Sugeruję zaadaptować Instagram Reels do swojej strategii treści i tworzyć kompaktowe wideo lub serię wideo na wybrany temat próbując do maksimum wykorzystać dostępne 15 sekund. Okazuje się bowiem, że w tak krótkim czasie wiele można przekazać! Moje Instagram Reels możesz zobaczyć TUTAJ.

Co najważniejsze – nie musisz ciągle tworzyć nowych treści – na Rolkach możesz opublikować wideo, które już opublikowałaś na przykład na TikTok’u lub na Instastory. Oczywiście pamiętaj, że musisz je najpierw skrócić do 15 sekund. W tym celu możesz korzystać z aplikacji InShot.

Jak nagrywać Instagram Reels?

Instagram Rolki znajdziesz w tym samym miejscu gdzie zazwyczaj nagrywasz Instastory. Dotknij palcem funkcji “Home” . Wybierz ikonę kamerki w lewym górnym rogu lub przesuń w lewo palcem po ekranie, żeby przejść do funkcji nagrywania Instastory. W dolnym panelu, przesuwając palcem wyszukaj “Rolki”.

Rolki nagrywasz tak jak Instastory przytrzymując palcem duży okrągły guzik po środku ekranu. Możesz też nagrać wideo wcześniej telefonem i dodać je do Rolek z galerii zdjęć. Żeby przejść do galerii zdjęć otwórz Rolki i wybierz ikonkę w lewym dolnym rogu.

Jak nagrywać Instagram Reels

Gdy otworzysz Rolki na ekranie pojawią się narzędzia do nagrywania wideo.

Funkcje nagrywania Instagram Reels:

  • Audio: tutaj możesz wybrać muzykę z galerii.
  • Speed (szybkość): tutaj możesz przyspieszyć wideo lub dodać efekt zwolnionego tempa.
  • AR Effects (efekty): tutaj możesz wybrać ulubiony filtr, tak jak na Instastory.
  • Timer and Countdown (czasomierz): czasomierz służy do nagrywania wideo bez użycia rąk. Po naciśnięciu przycisku nagrywania zobaczysz odliczanie 3-2-1, zanim rozpocznie się nagrywanie w wybranym przez Ciebie czasie.
  • Align (wyrównaj): tutaj możesz wyrównać obiekt z poprzedniego klipu przed nagraniem następnego, dzięki temu uzyskasz efekt płynnego przejścia. Z wymienionych funkcji to jedyna, która nie jest dostępna w narzędziach do nagrywania na TikTok’u. Nota bene ta funkcja pojawia się u mnie i znika. Jak widzisz na zrzutach ekranu opcji tej, w momencie pisania tego bloga nie było. Natomiast gdy tylko zaczęłam testować Reel opcja ta była u mnie aktywna.

. Funkcje Instagram Rolki  Filtry Instagram Rolki

Żeby nagrać Reels przytrzymaj guzik nagrywania przez całą długość trwania filmu. Jeśli chcesz nagrać dynamiczne wideo z różnymi przejściami i efektami zadbaj o krótkie ujęcia, dodając kolejne kilkusekundowe elementy wideo.

Na pasku postępu na górze ekranu możesz zobaczyć ile sekund (mniej więcej) masz jeszcze do wykorzystania. Gdy udostępnisz wideo to poszczególne jego elementy będą opublikowane jako jedna 15 sekundowa Insta Rolka.

Jak nagrywać Instagram Reels

Gdy nagrasz już swoją rolkę dotknij ikonę strzałki w prawym dolnym rogu, żeby przejść do kolejnego etapu edycji. Tutaj możesz zapisać swoją Rolki na telefonie lub po prostu dodać emotikonki, GIF’y oraz naklejkę z zegarem, dodać tekst czy też skorzystać z narzędzi do rysowania. Znasz te funkcje z Instastory! Na razie w Rolkach nie ma możliwości dodawania interaktywnych naklejek.

Publikowanie Instagram Reels

Gdy już będziesz zadowolona z wyglądu Rolki dotknij ikonę strzałki w prawym dolnym rogu ponownie. Na kolejnym ekranie możesz wybrać: czy udostępnisz Rolki jako Rolki, czy jako Relację (Instastory). Gdy zdecydujesz się na opcję Rolki możesz wybrać pojawienie się Twojej Rolki również na Twoim feedzie (w Aktualnościach).

Jak publikować Instagram Reels

Gdy wybierzesz opcję “Rolki” dotknij palcem opcji “w tle”, żeby wybrać obraz w tle. Tutaj możesz wybrać klatkę z filmu lub dodać zdjęcie z galerii na telefonie. Zdjęcie w tle wyświetla się jako okładka Rolki na Twoim profilu, więc warto zadbać o atrakcyjne zdjęcie. Gdy Twoja Rolka jest gotowa udostępnij ją. Alternatywnie możesz zapisać Rolki jako wersję roboczą i udostępnić później.

Jak obejrzeć Instagram Reels

Insta Reels możesz zobaczyć u siebie na profilu w nowej zakładce Reels. Reels opublikowane przez innych możesz oglądać na Explore Page lub na stronie niektórych hashtagów, z którymi wideo zostało opublikowane.

Statystyki

Dostępne statystyki Instagram Reels to ilość wyświetleń, polubień i komentarzy. Brakuje jednak informacji na temat wyświetleń z hashtagów. Instagram w Rolkach odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o zasięgi i mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

Instagram Reels w Polsce

Instagram Reels jest udostępniany w 50 krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Indiach, Australii, Meksyku, Argentynie, Hiszpanii, Holandii. W Polsce ta funkcja nie jest jeszcze dostępna.

Rolki nie są jeszcze dostępne w Polsce i kiedy to się zmieni – nie wiadomo. Czy to, że nie możesz jeszcze nagrywać Instagram Reels oznacza, że pozostaje nam igronować Reels?  Według mnie nie. Już teraz warto obserwować co robią większe konta aktywne w Twojej branży za granicą, żeby wiedzieć jakie możliwości oferują Ci Insta Rolki w przyszłości. Gdy tylko funkcja zostanie wprowadzona w Polsce będziesz o krok dalej niż Twoja konkurencja, która nie będzie miała jeszcze pomysłów na to jak stosować Reels.

Polecam już teraz zaktualizować aplikację, żeby nie przegapić tej, czy innych nowych funkcji!

Obserwując fenomen TikTok’a uważam, że Instagram Reels to świetny format, który ma szansę zdominować Instagram, a oglądalność pionowego wideo zaraz po Instastory wzrośnie jeszcze bardziej. Jeśli wybierzesz rolkowe wideo to wystarczy przesunąć palcem do góry, żeby zobaczyć kolejne, i kolejne… i kolejne. Szansa, że Twój potencjalny obserwator-klient “wpadnie” na Twój content jest relatywnie duża.

Używaj Reels, żeby angażować swoją i nową publiczność na Instagramie. Żeby zwiększyć widoczność swojej marki. Żeby znaleźć nowy sposób na kreatywność.

Jeśli ten artykuł się Tobie spodobał daj znać w komentarzu pod tym wpisem. Instagram Reels to nowy sposób na nagrywanie wideo, zapewne masz jeszcze na ten temat dodatkowe pytania. Zadaj mi je poniżej!

Być może zainteresuje Cię artykuł, w którym wyjaśniam Jak Zaktualizować Instagram w Telefonie.

A tutaj możesz zobaczyć moje pierwsze Insta Rolki: