Pozyskiwać klientów na Instagramie? Marzy o tym praktycznie każdy aktywny online przedsiębiorca. Jednak Instagram to nie tylko platforma do bezpłatnej promocji, która (jeśli dobrze poznasz zasady gry) pozwoli Ci budować społeczność obserwatorów potencjalnych klientów. Jednak Instagram to przede wszystkim sposób na budowanie prawdziwej relacji z obserwatorami, sposób na budowanie społeczności, a dopiero później źródło Twoich dochodów.

Ok, myślisz pewnie teraz; prowadzę konto na Instagramie, wkładam w to dużo czasu i energii, a nie zarobiłem na tym nawet przysłowiowej złotówki, tudzież euracza… Ale czy Twoi obserwatorzy czują się u Ciebie jak na fajnym spotkaniu z dobrą przyjaciółką/przyjacielem? Czy pozwalasz im zobaczyć kim tak naprawdę jesteś, poznać Twoją osobowość? Czy może Twoje konto to raczej zbiór przypadkowych kafelków nie tworzących ze sobą logicznej całości, prawdziwej historii?
Jeśli tak jest, coś jest nie tak. Mam do Ciebie kilka pytań.

Czy Twoi obserwatorzy wiedzą kim jesteś i jak wyglądasz?

Jeśli było to dawno, daaawno temu to nadszedł czas na pokazanie odrobiny siebie. Zastanów się czy mogłabyś zaufać osobie, której nie znasz i nie wiesz jak wygląda? Jeśli pokażesz swoją twarz ludzie będą czuli, że naprawdę Cię znają. Myślisz pewnie, że nie masz jeszcze fotek, na których bosko wyglądasz, ani ciała modelki, sześciopaka, które na ogół widzimy na pięknie prowadzonych kontach na Instagramie i kto w ogóle chciałby Cię oglądać? Gwarantuje Ci, że ja sama nie mam pięknego instagramowego życia jednak większość moich postów to zdjęcie z moją twarzą. I te posty są najpopularniejsze wśród mojej instagramowej społeczności, generują najwięcej polubień, reakcji i wiadomości.

Chowasz za swoją pracę?

Czy Twoje biurko, Twój produkt, usługa to Ty? Na pewno w jakimś stopniu, ale nie o to mi chodzi. Pokaż swoim obserwatorom osobę, która tworzy to co im oferujesz. Może być to proces powstawania Twojego produktu, Twoje sukcesy, kulisy pracy, nowy projekt. Poznanie Ciebie przyciągnie jak magnez tych, którzy są do Ciebie podobni, dzielą te same wartości. Dzięki temu połączysz ze sobą Twoich obserwatorów i zbudujesz z nimi prawdziwą relację.

Jeśli więc Twoje instagramowe kafelki są serią promocyjnych postów, zniżek, zaproszeń na kurs czy wydarzenie to Twój obserwator szybko się tym zmęczy i ucieknie. I co najgorsze, nie będzie za Tobą tęsknił.

Dajesz powód swoim obserwatorom, dla którego powinni wybrać Ciebie, a nie konkurencję?

Spójrz krytycznym okiem na swoje konto. Czy jest tam więcej Ciebie, o Tobie i dla Ciebie niż dla innych? Jeśli nie oferujesz swoim obserwatorom wartościowych treści, z którymi mogą się identyfikować, dzięki którym rozwiąża swoje swoje problemy to nie dajesz im powodu, żeby z Tobą zostali i Cię pokochali. Daj swoim obserwatorom wartość dodatnią! Inspiruj, odpowiadaj na pytania,  dziel się wiedzą i ciekawostkami z Twojej branży. Jeśli tego nie robisz Twoi obserwatorzy równie dobrze mogliby pójść do konkurencji. I nie zauważyliby różnicy. Pracuj nad ugruntowaniem swojej pozycji jako ekspert w Twojej branży.

Czy traktujesz swoich obserwatorów jak wyjątkowe osoby?

Jak często myślisz o swoich obserwatorach jak o liczbie 100, 1.000, 100.000…  zamiast myśleć o nich jak o prawdziwych, wyjątkowych osobach, które poświęcają swój wartościowy czas, żeby Cię obserwować? Jak często prowadzisz z nimi dialog – reagując na ich komentarze pod postami, odpowiadając na ich wiadomości (DM’s)? Jeśli tego nie robisz, Twoi obserwatorzy będą się czuć ignorowani. W mojej pracy obserwuję wiele osób, które po opublikowaniu zdjęcia na Instagramie uciekają z aplikacji. A przecież rozmowa to pierwszy krok do sprzedaży. Podejmij ją!

Jeśli mój artykuł “Jak zarabiać na Instagramie: dlaczego Ci się to jeszcze nie udało” zainteresował Cię daj mi proszę o tym znać. Jestem także ciekawa Twoich doświadczeń na temat prowadzenia konta na Instagramie.

Gosia