5 Największych Mitów na Temat Prowadzenia Skutecznych LIVE’ów na Instagramie

LIVE na Instagramie! Kto ich teraz nie ogląda? I pewnie nie raz przeszło Ci przez myśl, że przyszła pora na zorganizowanie live’a Instagramie. Na co dzień widzisz inne marki, które nie tylko prowadzą ciekawe merytorycznie, ale także angażujące transmisje na żywo, które kończą się zwiększeniem sprzedaży.

Powiedzmy to sobie szczerze – JEST CZAS NA LIVE’Y! W wielu dziedzinach życia świat stanął w miejscu. Twoi odbiorcy spędzają teraz więcej czasu w mediach społecznościowych niż kiedykolwiek. Przyszedł czas na rozmowę i budowanie relacji, które zaowocują sprzedażą i rozwojem Twojego biznesu. Dzisiaj lub w przyszłości.

Może już nawet zrobiłaś wstępne rozeznanie jak zacząć organizować live’y. Może nawet masz już temat na live. Może sama regularnie oglądasz live’y, żeby poprawić sobie nastrój, angażować się z ulubionymi osobami/markami lub nauczyć się czegoś nowego.

Dlaczego nie organizujesz jeszcze live’ów?

Kilka powodów, dla których być może nie zorganizowałaś jeszcze live’a:

  • Ponieważ boisz się, że nie jesteś wystarczająco dobra, aby wypowiadać się na dany temat i obawiasz się oceny.
  • Live’y są super i chętnie byś je zorganizowała, ale nie masz pomysłu na treści i angażowanie publiczności.
  • Przeraża Cię technologia – te wszystkie sprzęty, ustawienia. Nie wiesz jak sobie z tym poradzić. Gubisz się w tym.

Słuchając osób, z którymi rozmawiam na co dzień i dzieląc się z Tobą moimi doświadczeniami obalę dzisiaj 5 największych mitów na temat live’ów, które być może hamują Twoje działania.

1. Live’y organizuje się tylko podczas kampanii promocyjnych

Większość przedsiębiorców, działających w mediach społecznościowych jest przekona, że live’y są po to, żeby na końcu złożyć ofertę na produkt/usługę. Wielu z nich nie podejrzewa nawet, że można organizować live’y poza kampanią promocyjną.

To prawda, że live’y są ważnym elementem promocji. Jeśli poprowadzisz live’a na temat, który jest związany z Twoim biznesem to dajesz sobie szansę na zwiększenie sprzedaży.

Jednak live to forma, którą możesz włączyć do ogólnej strategii komunikacji z klientem stawiając na szybkie i efektywne budowanie relacji i zaufania. Podczas live’a możesz dzielić się wiedzą. Pokazać jaką jesteś osobą. Z łatwością służyć swojej społeczności nie czekając na moment, gdy Twoja oferta czy produkt będą już dostępne.

Organizuj live’y już dzisiaj, żeby budować pozycję eksperta, zaufanie i zaangażowaną społeczność. 

2. Zorganizowanie transmisji na żywo jest skomplikowane

Zorganizowanie pierwszej transmisji na żywo może być przytłaczające, ale wcale nie musi być trudne. Zadanie okaże się  łatwiejsze jak będziesz wiedzieć jaki cel i temat ma Twoja transmisja na żywo oraz jak zamierzasz dotrzeć do widza. Wtedy zrozumiesz, że jest to cały proces, który, tak naprawdę nie musi być skomplikowany!

Znajomość tego procesu stanowić będzie Twoją przewagę, która pozwoli wyróżnić się w internetowej strefie transmisji na żywo. Znajomość tego procesu pomoże Ci działać pewnie i skutecznie.

3. Żeby zorganizować live na Instagramie potrzebujesz dużo drogiego sprzętu

Nic z tych rzeczy. Na Instagramie funkcja transmisji na żywo już jest i czeka na Ciebie w aplikacji. Nie musisz pobierać ani uczyć się nowych aplikacji. Za oświetlenie może służyć najlepsze i najtańsze światło – światło dzienne. Statyw to kilka książek podtrzymujących Twój telefon.

4. Dotarcie do widza jest kosztowne

Brakuje Ci budżetu na promocję live? To nie może być wymówką! Dotarcie do widza nie musi być kosztowne. Dotarcie do widza wymaga przede wszystkim planu. Jednak jedną z moich obserwacji w mediach społecznościowych jest to, że przedsiębiorcy traktują promocję transmisji na żywo jak jedno z wielu zadań na liście.

Promocja spotkania live to jedyny sposób na to, żeby na Twoim live pojawili się widzowie. Jeśli masz już jakąś społeczność (i nie mówimy tu o 1000 czy 10 000 obserwatorów) to nie będziesz musiała wydać nawet złotówki. Jedyne czego potrzebujesz to solidnego planu, który pozwoli Ci wykorzystać dostępne zasoby.

Nie wystarczy tylko zaprosić widzów na live i mieć nadzieję, że się pojawią. Musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów, żeby upewnić się, że Twoi widzowie nie tylko dowiedzą się o live, ale również będą z Tobą  na żywo i będą się angażować.

5. Przegapiłam swój moment, żeby zacząć robić na Instagramie transmisje live

Publiczność i czasy się zmieniły. Ludzie chcą oglądać marki online, angażować się, uczyć się od nich. Budować relacje, które w świecie tradycyjnego marketingu nie były możliwe. Sposób prowadzenia live’ów również się zmienia. Jest coraz więcej autentyczności, luzu. Mniej spinki.  CZAS NA LIVE’Y JEST TERAZ!