Jak Zwiększyć Zaangażowanie Na Instagramie

O zaangażowaniu mówi się wszędzie tam, gdzie mówi się o mediach społecznościowych. Dzisiaj opowiem Ci o zwiększeniu zaangażowania na Instagramie. Instagram zmienia mój biznes, pozwala codziennie bezpłatnie promować moje usługi i uważam, że to właśnie zaangażowanie ma tutaj największe znaczenie. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zwiększyć zaangażowanie na Instagramie i dlaczego to takie ważne kiedy prowadzisz biznes online? Zostań ze mną i czytaj dalej! Post jest dość obszerny, ale nic się nie martw – przygotowałam dla Ciebie kompaktową Check Listę do pobrania dzięki której Twoje posty na Instagramie będą angażować jak nigdy dotąd.

Pobierz Checklistę „7 Kroków do Zwiększenia Zaangażowanie na Instagramie”

Co to w ogóle znaczy: „zaangażowanie”?

Zacznijmy od podstaw. Brzmi jak mocno zapożyczone słowo z języka angielskiego „engagement”, lecz zaangażowanie to po prostu interakcja. W przypadku Instagrama – chodzi o interakcję innych użytkowników Instagrama z Twoimi treściami: polubienia, komentarze, oznaczenie innych w komentarzu pod postem, wiadomości itd.

Pomyśl o tym, jak Ty używasz Instagrama. Jeśli widzisz na Instagramie piękne zdjęcie różowej kanapy (bo kto by nie chciał mieć różowej kanapy) i ją polubisz, to angażujesz się. Jeśli pozostawisz komentarz pod wartościowym opisem doświadczonej osoby – też się angażujesz.

Brzmi to prosto, ale brak zaangażowania pod naszym postem może nas przyprawić o ból głowy i frustrację. Bo przecież każdy chce, żeby to, czym podzieliliśmy się na Instagramie, spotkało się z pozytywnym odzewem, z interakcją, z zaangażowaniem. W przeciwnym razie czujesz się jakbyś głośno i wyraźnie mówił do grupy osób i nie otrzymywał żadnej odpowiedzi. Auć, to może zaboleć.

Dlaczego zaangażowanie na Instagramie jest ważne?

No właśnie. Wszyscy mówią zaangażowanie to, zaangażowanie tamto, musisz się angażować, bo to jest takie ważne. Ale dlaczego jest to takie ważne? Ma to znaczenie dla algorytmu Instagrama, który bazuje na aktywności użytkownika. Zaangażowanie to znak dla algorytmu, że tworzysz ciekawe, wartościowe treści. Algorytm, który zmierzy u Ciebie duże zaangażowania pozwala,  żeby Twoje treści dotarły do większej ilości obserwujących Cię osób. Bo prawda jest taka, że Twoje treści bez własnego zaangażowania – dotarłyby tylko do części Twoich obserwatorów.

Ale algorytm to nie wszystko. Jeśli ktoś angażuje się w Twoje treści – daje Ci znać o tym, że to co piszesz ma dla niego wartość, sens. Może być to bardziej „górnolotna” wartość, taka jak inspiracja, przesłanie, edukacja. Ale Instagram to aplikacja, w której nie może zabraknąć także humoru, kreatywności i dobrej zabawy. Takie treści angażują najbardziej, wzbudzając sympatię obserwatorów. Polecam obejrzeć wyróżnioną relację „Olle” na moim koncie. Pośmiejecie się. ?

Wskaźnik zaangażowania – czyli jak mierzone jest zaangażowanie

Zaangażowanie mierzone jest wskaźnikiem zaangażowania, wyrażonym w procentach, wyliczonym na podstawie sumy polubień i komentarzy pod Twoimi postami podzielonej przez ilość obserwujących Cię osób. Jeśli więc masz konto, które obserwuje 150 osób, a pod postem masz 12 polubień i 4 komentarze – wówczas wskaźnik zaangażowania wynosi:

Wskaźnik zaangażowania  = (polubienia + komentarzy)/obserwatorzy x 100

czyli:

10,7% = [(12+4)/150] x 100

Kiedy masz niewielką ilość obserwatorów i jesteś tzw. młodym kontem, to Twoje zaangażowanie może być dość wysokie i dotrzesz swoimi treściami do sporej ilości tych obserwatorów. Natomiast duże konta, stare konta – mają o wiele mniejszy wskaźnik zaangażowania. Dobra wiadomość dla właścicieli małych kont – korzystajcie z wysokiego zaangażowania, ono pozwoli Wam szybko urosnąć!

Zrozumieć liczby – dobry czy zły wskaźnik zaangażowania?

Po obliczeniu wskaźnika zaangażowania możesz zacząć analizować i rozumieć, co właściwie oznacza liczba i czy jest ona dobra czy zła. Poniżej przedstawiono wskaźniki zaangażowania na kontach influencerów:

  • Mniej niż 1% = niski wskaźnik zaangażowania
  • Od 1% do 3,5% = średni / dobry wskaźnik zaangażowania
  • Między 3,5% a 6% = wysoki wskaźnik zaangażowania
  • Powyżej 6% = bardzo wysoki wskaźnik zaangażowania

Jeśli chcesz wiedzieć jaki jest Twój wskaźnik zaangażowania Twojego konta to polecam sprawdzić to w kalkulatorze zaangażowania: Planx.com .

Jak zwiększyć zaangażowanie

Jak już rozumiesz co to jest zaangażowanie to wiesz też, że dla Ciebie powinna być priorytetem aktywności na Instagramie. Teraz przejdę do omówienia sposobów, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie na Instagramie. Dzięki temu Twoje konto zacznie przynosić realne korzyści, dzięki którym Instagram przyczyni się do rozwoju Twojego biznesu.

Najpierw treść posta, dopiero potem zdjęcie

Instagram to nie tylko piękne fotki. Te są oczywiście ważne, ponieważ reprezentują jakość naszych treści, to je widzą inni jako pierwsze.  Jednak kiedy na Instagramie budujemy markę online, społeczność czy po prostu dobrze prosperujący biznes, to po pierwsze – musimy określić cel naszych treści. Myślimy jak strateg tworzenia treści: analizujemy, rozmieniamy i planujemy to, co opublikujemy, kiedy i w jakim celu. Czego nie robimy – to nie działamy pod wpływem impulsu.

Wyobraź sobie scenę, że jesteś na kawie z koleżanką i po wielu próbach już masz tę idealną insta-focię swojego karmelowego cappuccino, które swoją drogą już ostygło. A ponieważ straciłeś już 45 minut próbując zrobić insta-zdjęcie – totalnie nie wiesz, jak je opisać. I wychodzi z tego post w rodzaju: focia z opisem: „Siedzę w Starbucks i piję pyszną karmelową kawę. Miłego popołudnia kochani”. Nic w tym złego, też kiedyś tak robiłam, ale…. Nie tylko siedzisz teraz wściekła pijąc zimną kawę. Koleżanka się obraziła, a na dodatek Twój post spotyka się z minimalnym odzewem (bo tak naprawdę taki post niewiele wnosi w życie odbiorcy). To może nas mocno zniechęcić do Instagrama.

Dit bericht bekijken op Instagram

Een bericht gedeeld door INSTAGRAM by Gosia Lammers? (@gosialammers) op

Twórz treści, które mają znaczenie dla Twoich obserwatorów

Często widzę konta (i jestem pewna że Ty też je widzisz), które są prowadzone przez osoby, które są skupione tylko na sobie. Wierz mi lub nie, ale nikt nie lubi oglądać takiej osoby – czy to w realu czy to na Instagramie. Twórz treści z myślą o potrzebach swoich obserwatorów, swojej grupy docelowej. Służ swojej społeczności. Twórz treści, z których inni mogą czerpać wiedzę, inspirację, które odpowiadają na ich pytania lub zapadają w pamięć… Właściwie dobrane tematy spotkają się z pozytywnym odzewem Twoich obserwatorów. Nie wiesz, które są to tematy? Sprawdź statystyki z ostatniego miesiąca (statystyki możesz monitorować tylko jak masz konto firmowe). Analizując zaangażowanie pod postami – będziesz mógł dowiedzieć się, które tematy najbardziej interesują Twoją publikę. Powtarzaj te tematy regularnie.

Twoje zdjęcia (nie tylko zdjęcia Twojego produktu)

Opublikowałeś kiedyś swoje zdjęcie ze szczerym opisem, w którym otwierasz się chociaż trochę na Twoich obserwatorów? Jeśli tak, to mogę się założyć, że to właśnie ten post zdobył najwięcej zaangażowania. Ludzie bowiem o wiele łatwiej budują relacje, gdy widzą prawdziwą osobę. Wyobraź sobie, że chcesz na przykład znaleźć kogoś, kto pomógłby Ci schudnąć (albo przytyć). Zaglądasz na profil tej osoby na Instagramie – a tam tylko zdjęcia produktów, przepisów, zniżki i inne promocje na usługi. O wiele łatwiej będzie Ci zdecydować czy ten dietetyk jest dla Ciebie czy też nie, jeśli będziesz widzieć, kto oferuje Ci te usługi.

Pewnie powiesz, że wcale nie masz ochoty pokazywać prywaty na Instagramie, upubliczniać swoje życie. Nie musisz – i jest to ostatnia rzecz, do której Cię namawiam. Określ kilka tematów, które Cię charakteryzują i mów o nich regularnie. Na przykład: że masz psa, że lubisz malować, że uwielbiasz owocowe koktajle… cokolwiek, co Cię wyróżnia (jeśli nie wiesz co to jest, to zapytaj przyjaciela/przyjaciółki).

Moje zapominanie telefonu, mąż który mówi łamanym polskim i rozkminki na temat bycia matką pracującą – to tematy, które wyróżniają mnie od innych.

Właściwie dobrane hashtagi

Dobrze dobrane hashtagi mogą zwiększyć zaangażowanie. Wybierając hashtagi do swojego posta możesz wybrać do 30 słów kluczowych, które określają to co robisz i oferujesz, gdzie to robisz. Dobierając hashtagi myśl tak jak Twój potencjalny klient myślałby szukając Ciebie. Źle dobrane hashtagi, które nie mają nic wspólnego z Twoim postem sprawią, że zaangażowanie pod postem będzie małe.

Call to action czyli wezwanie do działania

Jeśli używasz Instagrama w celach biznesowych, to w Twoich treściach nie powinno zabraknąć wezwania do działania. Chcesz, żeby inni angażowali się w Twoje treści – poproś ich o to! Nawet jeśli masz jeszcze stosunkowo małą społeczność na Instagramie. Dlaczego? Dzięki dobrze wybranym hashtagom Twój profil codziennie mogą odwiedzić dziesiątki osób, które Instagram używają jako miejsce orientacji w procesie zakupu. Ludzie korzystają z platformy do odkrywania trendów, badania produktów przed zakupem i decydują, czy dokonać zakupu. Dlatego wezwanie do działania (call to action) koniecznie powinno znaleźć się w każdym Twoim poście.

Są różne sposoby na wezwanie do działania – te o mniejszym poziomie zaangażowania Twojej publiczności i te o większym poziomie zaangażowania.

Może być to wezwanie do działania, które nie wymaga od Twojego obserwatora większych zobowiązań np.: poproś o polubienie posta, pozostawienie komentarza zawierającego opinie lub też o oznaczenie znajomego, którego dany post mógłby zainteresować. Natomiast miksuj te niezobowiązujące wezwanie do działania z takim, które wymagają pozostawienia e-maila, wypełnienia formularza kontaktowego czy rejestracji np. na event. Pamiętaj – Instagram nie jest Twój, obserwatorzy dzisiaj są, jutro ich nie ma. Warto więc skupić się na przekierowaniu użytkownika na Twoją stronę i zaoferować im ciekawe treści w zamian za subskrypcję na newsletter.

Czas publikacji

Bardzo dużo uwagi poświęcam temu kiedy publikacji moich treści. Posty na ogół przygotowuję kilka dni wcześniej, jeśli dotyczą spraw bieżących to najpóźniej dzień wcześniej. Dzięki temu mogę je opublikować o godzinie, kiedy zaangażowanie na moim koncie jest największe. Skąd to można wiedzieć – tutaj odpowiedzią jest połączenie znajomości grupy dolecowej i testowanie. Zastanów się kiedy Twoi obserwatorzy są na Instagramie. Testuj różne pory publikacji posta. Jednak jeśli dopiero zaczynasz to publikuj w dni tygodnia między godziną 8:00 a 9:00 rano. Wieczorem natomiast między godziną 19:00 a 20:00.

Odpowiadaj na komentarze

Większe zaangażowanie pod postem nie oznacza to tylko czekania na odzew innych. Po publikacji posta zarezerwuj sobie czas, żeby odpowiedzieć na komentarze pod Twoim postem. Ważne jest, żebyś miał/miała ten czas zaraz po publikacji, bo im więcej komentarzy w około godzinę po publikacji – tym większy zasięg będzie miał Twój post. Tak, znowu mówię o algorytmie. 😉

Dodatkowo polecam angażować się z Twoim obserwatorami. Ludzie poświęcają czas, żeby angażować się w Twoje treści, to dlaczego nie miałbyś angażować się w ich treści? Gwarantuję Ci, że komentarz pozostawiony u kogoś na profilu zostanie szczerze doceniony i być może odwzajemniony.

Na sam koniec kąsek – jeśli znasz swoją grupę docelową to wiesz też jakich hashtagów używa. Obserwuj te hashtagi i regularnie angażuj się w treści publikowane z tym hashtagiem. Pozostaw ciekawy komentarz otwierający możliwość nawiązania relacji, która może zaowocować współpracą lub nowym zleceniem. Unikaj jednak nic nieznaczących komentarzy typu „mega” lub „fajna fotka”.  Te tylko irytują właścicieli kont na Instagramie.

Dajcie znać w komentarzach, czy używacie Instagrama w biznesie, pochwalcie się tym co robicie no i dajcie znać jak to u Was jest z tym zaangażowaniem!

XXX ?

Gosia

PS. Nie zapomnij odebrać swojego prezentu – Checklisty „7 Kroków Żeby Zwiększyć Zaangażowanie na Instagramie

Polecam także:
Zarabiać Na Instagramie: Dlaczego Ci Się To Jeszcze Nie Udało?

Jak Zrobić Ciekawe Instastory – 5 Sekretów

O zaangażowaniu mówi się wszędzie tam, gdzie mówi się o mediach społecznościowych. Dzisiaj opowiem Ci o zwiększeniu zaangażowania na Instagramie. Instagram zmienia mój biznes, pozwala codziennie bezpłatnie promować moje usługi i uważam, że to właśnie zaangażowanie ma tutaj największe znaczenie. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zwiększyć zaangażowanie na Instagramie i dlaczego to takie ważne kiedy prowadzisz biznes online? Zostań ze mną i czytaj dalej! Post jest dość obszerny, ale nic się nie martw – przygotowałam dla Ciebie kompaktową Check Listę do pobrania dzięki której Twoje posty na Instagramie będą angażować jak nigdy dotąd.

Pobierz Checklistę „7 Kroków do Zwiększenia Zaangażowanie na Instagramie”

Co to w ogóle znaczy: „zaangażowanie”?

Zacznijmy od podstaw. Brzmi jak mocno zapożyczone słowo z języka angielskiego „engagement”, lecz zaangażowanie to po prostu interakcja. W przypadku Instagrama – chodzi o interakcję innych użytkowników Instagrama z Twoimi treściami: polubienia, komentarze, oznaczenie innych w komentarzu pod postem, wiadomości itd.

Pomyśl o tym, jak Ty używasz Instagrama. Jeśli widzisz na Instagramie piękne zdjęcie różowej kanapy (bo kto by nie chciał mieć różowej kanapy) i ją polubisz, to angażujesz się. Jeśli pozostawisz komentarz pod wartościowym opisem doświadczonej osoby – też się angażujesz.

Brzmi to prosto, ale brak zaangażowania pod naszym postem może nas przyprawić o ból głowy i frustrację. Bo przecież każdy chce, żeby to, czym podzieliliśmy się na Instagramie, spotkało się z pozytywnym odzewem, z interakcją, z zaangażowaniem. W przeciwnym razie czujesz się jakbyś głośno i wyraźnie mówił do grupy osób i nie otrzymywał żadnej odpowiedzi. Auć, to może zaboleć.

Dlaczego zaangażowanie na Instagramie jest ważne?

No właśnie. Wszyscy mówią zaangażowanie to, zaangażowanie tamto, musisz się angażować, bo to jest takie ważne. Ale dlaczego jest to takie ważne? Ma to znaczenie dla algorytmu Instagrama, który bazuje na aktywności użytkownika. Zaangażowanie to znak dla algorytmu, że tworzysz ciekawe, wartościowe treści. Algorytm, który zmierzy u Ciebie duże zaangażowania pozwala,  żeby Twoje treści dotarły do większej ilości obserwujących Cię osób. Bo prawda jest taka, że Twoje treści bez własnego zaangażowania – dotarłyby tylko do części Twoich obserwatorów.

Ale algorytm to nie wszystko. Jeśli ktoś angażuje się w Twoje treści – daje Ci znać o tym, że to co piszesz ma dla niego wartość, sens. Może być to bardziej „górnolotna” wartość, taka jak inspiracja, przesłanie, edukacja. Ale Instagram to aplikacja, w której nie może zabraknąć także humoru, kreatywności i dobrej zabawy. Takie treści angażują najbardziej, wzbudzając sympatię obserwatorów. Polecam obejrzeć wyróżnioną relację „Olle” na moim koncie. Pośmiejecie się. ?

Wskaźnik zaangażowania – czyli jak mierzone jest zaangażowanie

Zaangażowanie mierzone jest wskaźnikiem zaangażowania, wyrażonym w procentach, wyliczonym na podstawie sumy polubień i komentarzy pod Twoimi postami podzielonej przez ilość obserwujących Cię osób. Jeśli więc masz konto, które obserwuje 150 osób, a pod postem masz 12 polubień i 4 komentarze – wówczas wskaźnik zaangażowania wynosi:

Wskaźnik zaangażowania  = (polubienia + komentarzy)/obserwatorzy x 100

czyli:

10,7% = [(12+4)/150] x 100

Kiedy masz niewielką ilość obserwatorów i jesteś tzw. młodym kontem, to Twoje zaangażowanie może być dość wysokie i dotrzesz swoimi treściami do sporej ilości tych obserwatorów. Natomiast duże konta, stare konta – mają o wiele mniejszy wskaźnik zaangażowania. Dobra wiadomość dla właścicieli małych kont – korzystajcie z wysokiego zaangażowania, ono pozwoli Wam szybko urosnąć!

Zrozumieć liczby – dobry czy zły wskaźnik zaangażowania?

Po obliczeniu wskaźnika zaangażowania możesz zacząć analizować i rozumieć, co właściwie oznacza liczba i czy jest ona dobra czy zła. Poniżej przedstawiono wskaźniki zaangażowania na kontach influencerów:

  • Mniej niż 1% = niski wskaźnik zaangażowania
  • Od 1% do 3,5% = średni / dobry wskaźnik zaangażowania
  • Między 3,5% a 6% = wysoki wskaźnik zaangażowania
  • Powyżej 6% = bardzo wysoki wskaźnik zaangażowania

Jeśli chcesz wiedzieć jaki jest Twój wskaźnik zaangażowania Twojego konta to polecam sprawdzić to w kalkulatorze zaangażowania: Planx.com .

Jak zwiększyć zaangażowanie

Jak już rozumiesz co to jest zaangażowanie to wiesz też, że dla Ciebie powinna być priorytetem aktywności na Instagramie. Teraz przejdę do omówienia sposobów, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie na Instagramie. Dzięki temu Twoje konto zacznie przynosić realne korzyści, dzięki którym Instagram przyczyni się do rozwoju Twojego biznesu.

Najpierw treść posta, dopiero potem zdjęcie

Instagram to nie tylko piękne fotki. Te są oczywiście ważne, ponieważ reprezentują jakość naszych treści, to je widzą inni jako pierwsze.  Jednak kiedy na Instagramie budujemy markę online, społeczność czy po prostu dobrze prosperujący biznes, to po pierwsze – musimy określić cel naszych treści. Myślimy jak strateg tworzenia treści: analizujemy, rozmieniamy i planujemy to, co opublikujemy, kiedy i w jakim celu. Czego nie robimy – to nie działamy pod wpływem impulsu.

Wyobraź sobie scenę, że jesteś na kawie z koleżanką i po wielu próbach już masz tę idealną insta-focię swojego karmelowego cappuccino, które swoją drogą już ostygło. A ponieważ straciłeś już 45 minut próbując zrobić insta-zdjęcie – totalnie nie wiesz, jak je opisać. I wychodzi z tego post w rodzaju: focia z opisem: „Siedzę w Starbucks i piję pyszną karmelową kawę. Miłego popołudnia kochani”. Nic w tym złego, też kiedyś tak robiłam, ale…. Nie tylko siedzisz teraz wściekła pijąc zimną kawę. Koleżanka się obraziła, a na dodatek Twój post spotyka się z minimalnym odzewem (bo tak naprawdę taki post niewiele wnosi w życie odbiorcy). To może nas mocno zniechęcić do Instagrama.

Dit bericht bekijken op Instagram

Een bericht gedeeld door INSTAGRAM by Gosia Lammers? (@gosialammers) op

Twórz treści, które mają znaczenie dla Twoich obserwatorów

Często widzę konta (i jestem pewna że Ty też je widzisz), które są prowadzone przez osoby, które są skupione tylko na sobie. Wierz mi lub nie, ale nikt nie lubi oglądać takiej osoby – czy to w realu czy to na Instagramie. Twórz treści z myślą o potrzebach swoich obserwatorów, swojej grupy docelowej. Służ swojej społeczności. Twórz treści, z których inni mogą czerpać wiedzę, inspirację, które odpowiadają na ich pytania lub zapadają w pamięć… Właściwie dobrane tematy spotkają się z pozytywnym odzewem Twoich obserwatorów. Nie wiesz, które są to tematy? Sprawdź statystyki z ostatniego miesiąca (statystyki możesz monitorować tylko jak masz konto firmowe). Analizując zaangażowanie pod postami – będziesz mógł dowiedzieć się, które tematy najbardziej interesują Twoją publikę. Powtarzaj te tematy regularnie.

Twoje zdjęcia (nie tylko zdjęcia Twojego produktu)

Opublikowałeś kiedyś swoje zdjęcie ze szczerym opisem, w którym otwierasz się chociaż trochę na Twoich obserwatorów? Jeśli tak, to mogę się założyć, że to właśnie ten post zdobył najwięcej zaangażowania. Ludzie bowiem o wiele łatwiej budują relacje, gdy widzą prawdziwą osobę. Wyobraź sobie, że chcesz na przykład znaleźć kogoś, kto pomógłby Ci schudnąć (albo przytyć). Zaglądasz na profil tej osoby na Instagramie – a tam tylko zdjęcia produktów, przepisów, zniżki i inne promocje na usługi. O wiele łatwiej będzie Ci zdecydować czy ten dietetyk jest dla Ciebie czy też nie, jeśli będziesz widzieć, kto oferuje Ci te usługi.

Pewnie powiesz, że wcale nie masz ochoty pokazywać prywaty na Instagramie, upubliczniać swoje życie. Nie musisz – i jest to ostatnia rzecz, do której Cię namawiam. Określ kilka tematów, które Cię charakteryzują i mów o nich regularnie. Na przykład: że masz psa, że lubisz malować, że uwielbiasz owocowe koktajle… cokolwiek, co Cię wyróżnia (jeśli nie wiesz co to jest, to zapytaj przyjaciela/przyjaciółki).

Moje zapominanie telefonu, mąż który mówi łamanym polskim i rozkminki na temat bycia matką pracującą – to tematy, które wyróżniają mnie od innych.

Właściwie dobrane hashtagi

Dobrze dobrane hashtagi mogą zwiększyć zaangażowanie. Wybierając hashtagi do swojego posta możesz wybrać do 30 słów kluczowych, które określają to co robisz i oferujesz, gdzie to robisz. Dobierając hashtagi myśl tak jak Twój potencjalny klient myślałby szukając Ciebie. Źle dobrane hashtagi, które nie mają nic wspólnego z Twoim postem sprawią, że zaangażowanie pod postem będzie małe.

Call to action czyli wezwanie do działania

Jeśli używasz Instagrama w celach biznesowych, to w Twoich treściach nie powinno zabraknąć wezwania do działania. Chcesz, żeby inni angażowali się w Twoje treści – poproś ich o to! Nawet jeśli masz jeszcze stosunkowo małą społeczność na Instagramie. Dlaczego? Dzięki dobrze wybranym hashtagom Twój profil codziennie mogą odwiedzić dziesiątki osób, które Instagram używają jako miejsce orientacji w procesie zakupu. Ludzie korzystają z platformy do odkrywania trendów, badania produktów przed zakupem i decydują, czy dokonać zakupu. Dlatego wezwanie do działania (call to action) koniecznie powinno znaleźć się w każdym Twoim poście.

Są różne sposoby na wezwanie do działania – te o mniejszym poziomie zaangażowania Twojej publiczności i te o większym poziomie zaangażowania.

Może być to wezwanie do działania, które nie wymaga od Twojego obserwatora większych zobowiązań np.: poproś o polubienie posta, pozostawienie komentarza zawierającego opinie lub też o oznaczenie znajomego, którego dany post mógłby zainteresować. Natomiast miksuj te niezobowiązujące wezwanie do działania z takim, które wymagają pozostawienia e-maila, wypełnienia formularza kontaktowego czy rejestracji np. na event. Pamiętaj – Instagram nie jest Twój, obserwatorzy dzisiaj są, jutro ich nie ma. Warto więc skupić się na przekierowaniu użytkownika na Twoją stronę i zaoferować im ciekawe treści w zamian za subskrypcję na newsletter.

Czas publikacji

Bardzo dużo uwagi poświęcam temu kiedy publikacji moich treści. Posty na ogół przygotowuję kilka dni wcześniej, jeśli dotyczą spraw bieżących to najpóźniej dzień wcześniej. Dzięki temu mogę je opublikować o godzinie, kiedy zaangażowanie na moim koncie jest największe. Skąd to można wiedzieć – tutaj odpowiedzią jest połączenie znajomości grupy dolecowej i testowanie. Zastanów się kiedy Twoi obserwatorzy są na Instagramie. Testuj różne pory publikacji posta. Jednak jeśli dopiero zaczynasz to publikuj w dni tygodnia między godziną 8:00 a 9:00 rano. Wieczorem natomiast między godziną 19:00 a 20:00.

Odpowiadaj na komentarze

Większe zaangażowanie pod postem nie oznacza to tylko czekania na odzew innych. Po publikacji posta zarezerwuj sobie czas, żeby odpowiedzieć na komentarze pod Twoim postem. Ważne jest, żebyś miał/miała ten czas zaraz po publikacji, bo im więcej komentarzy w około godzinę po publikacji – tym większy zasięg będzie miał Twój post. Tak, znowu mówię o algorytmie. 😉

Dodatkowo polecam angażować się z Twoim obserwatorami. Ludzie poświęcają czas, żeby angażować się w Twoje treści, to dlaczego nie miałbyś angażować się w ich treści? Gwarantuję Ci, że komentarz pozostawiony u kogoś na profilu zostanie szczerze doceniony i być może odwzajemniony.

Na sam koniec kąsek – jeśli znasz swoją grupę docelową to wiesz też jakich hashtagów używa. Obserwuj te hashtagi i regularnie angażuj się w treści publikowane z tym hashtagiem. Pozostaw ciekawy komentarz otwierający możliwość nawiązania relacji, która może zaowocować współpracą lub nowym zleceniem. Unikaj jednak nic nieznaczących komentarzy typu „mega” lub „fajna fotka”.  Te tylko irytują właścicieli kont na Instagramie.

Dajcie znać w komentarzach, czy używacie Instagrama w biznesie, pochwalcie się tym co robicie no i dajcie znać jak to u Was jest z tym zaangażowaniem!

XXX ?

Gosia

PS. Nie zapomnij odebrać swojego prezentu – Checklisty „7 Kroków Żeby Zwiększyć Zaangażowanie na Instagramie

Polecam także:
Zarabiać Na Instagramie: Dlaczego Ci Się To Jeszcze Nie Udało?

Jak Zrobić Ciekawe Instastory – 5 Sekretów

ZACZNIJ OD POBRANIA PREZENTU

Zapisz się na bezpłatny newsletter i odbierz prezent

Instagram dla Biznesu Przewodnik - Pobierz Bezpłatnie
POBIERZ PRZEWODNIK
7 Kroków Żeby Zwiększyć Zaangażowanie na Instagramie Checklista- Pobierz Bezpłatnie
POBIERZ CHECKLISTĘ