Jak-Nagrywać-Instastory

Otrzymuję wiele pytań na temat nagrywania Instastory. Zanim regularnie zaczęłam nagrywać Instastory to podchodziłam do tematu “jak do jeża”: wiedziałam, że powinnam nagrywać, ale nie mogłam się przełamać. Tak jak wiele osób odczuwałam dyskomfort na samą myśl o mówieniu do kamery. O strachu przed nagrywaniem wideo rozmawiałam także z Dorotą Białkowską podczas LIVE’a, z którego sprawozdanie możesz przeczytać we wpisie “Jak Pokonać Lęk Przed Nagraniem Video” .

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że Instastory to najlepszy sposób na to, żeby poćwiczyć nagrywanie wideo.

Sam lęk przed kamerą to jedno. Jednak na początku nie wiedziałam też co nagrywać, po co nagrywać oraz bałam się tego “ciągłego chodzenia w telefonem”. I zastanawiałam się czy to co pokazuję jest w ogóle ciekawe dla odbiorców.

Aż do momentu, kiedy zobaczyłam, że Instastory pomaga mi w szybciej budować zaangażowaną społeczność i jest sposobem na to, żeby budować relacje z potencjalnymi klientami.

Brzmi dobrze? To zostań ze mną! Na podstawie moim doświadczeń przygotowałam kilka praktycznych wskazówek dzięki, którym z łatwością zaczniesz nagrywać Instastory.

Dlaczego w ogóle Instastory?

Instastory (lub po polsku po prostu Relacje) jest odpowiedzią Instagrama na galopujący trend konsumpcji treści w formie wideo. Wideo stało się nieodłączną częścią strategii biznesów online, a jego oglądalność nadal rośnie. Wideo na Instastory jest krótkie i tworzy się je stosunkowo łatwo, bo dzięki dostępnym na Instagrame funkcjom nie trzeba być operatorem filmowym, żeby nagrać treści wideo.

Instastory łatwo się też ogląda. Ruchoma forma treści wypiera grafikę zarówno na Facebooku jak i na Instagramie, a wideo oglądane jest o wiele częściej niż np. zdjęcia czyli treści tzw. statyczne. Dla właścicieli kont na Instagramie regularne tworzenie treści wideo za pomocą Instastory oznacza po prostu zwiększenie widoczności dla swojej marki. Jeśli więc nie chcesz pozostać w tyle, a swoją aktywność na Instagramie traktujesz jako ważny element strategii, to musisz robić Instastory. Kropka.

1. Krok pierwszy nagrywania Instastory – praktyka

Co tu dużo mówić  – wszyscy wiemy, że trening czyni mistrza. Nasze pierwsze nagrania będą pewnie dość drętwe, ale nie poddawaj się i ćwicz! Nie od razu musisz dzielić to, co nagrałeś. Najpierw poćwicz przed kamerą, żeby móc przyzwyczaić się do obcowania z nią, do swojego głosu, poćwiczyć ujęcia. Wybieraj do nagrywania spokojne tło, bo nic tak nie rozprasza jak półka pełna książek czy bałagan w pokoju.

Jeśli czujesz, że danego dnia nie wyglądasz najkorzystniej używaj dostępnych na Instagramie filtrów. Mój ulubiony filtr by Lisa and Lena. Z tym filtrem nawet po nieprzespanej nocy nie przestraszysz obserwatora Twojej Relacji.

Obserwuj też swoje gesty często bowiem robimy coś dziwnego z rękami czy z włosami. Ja na przykład bawię się włosami i może to odwracać uwagę widza. Moja wskazówka – weź coś do ręki np. ulubiony kubek kawy i zajmij nim swoje ręce.

2. Wybierz temat Instastory

Jednym z powodów, dla których nagrywanie Instastory jest trudne jest fakt że brakuje nam konkretnego planu. Bez planu nie wiemy co nagrywać i o czym. Rozplanuj publikację treści na Instastory na cały tydzień. Każda relacja ma konkretny cel, który jest elementem Twojej strategii (nie lubię tego słowa, ale czasem trzeba nazwać rzeczy po imieniu).

O czym nagrywać Instastory?

Kilka przykładowych tematów na Relacje na Instagramie:

  • Promocja produktu, eventu, nowości w firmie.
  • Pokaż jak pracujesz i gdzie pracujesz, nad jakim projektem pracujesz.
  • Obserwacje, przemyślenia, motywacje, inspiracje i cytaty. 
  • Wydarzenia, w których bierzesz udział. 
  • Dziel się sukcesami. 
  • Pytaj o opinię, badaj społeczność za pomocą naklejek z ankietami.
  • Dziel się wiedzą, żeby ugruntować swoją pozycję eksperta.
  • Polecaj konta osób, które Cię inspirują.
  • Dzielenie się pasjami poza pracą.

Inne treści (poza tymi “strategicznymi”) robisz hobbystycznie i na swoją odpowiedzialność, hehe. A to kosztuje dużo czasu.

3. Struktura Instastories

Dobrze zrobione Instastory – jest jak pisanie dobrego wypracowania. Pamiętacie to jeszcze z lekcji języka polskiego? Elementy dobrego wypracowania to:

  • Wstęp
  • Rozwinięcie
  • Zakończenie

Najpierw nawiązujesz do tematu i wprowadzasz oglądających w sedno sprawy. Na wstęp wystarczy często jeden snap (element relacji). Kolejne snapy to już rozwinięcie. Opowiadasz – o co chodzi w Twojej relacji, co chcesz przekazać.

Wypracowanie bez zakończenia nie dostałoby piątki od pani od języka polskiego i to samo dotyczy Instastory. Jak już rozwinąłeś wystarczająco temat – przejdź do zakończenia. Jeśli tego nie zrobisz – to tak jakbyś powiedział, że idziesz dzisiaj na jakiś superodjazdowy event, ale nie dałeś znać jak tam było. Albo, że wchodzisz właśnie na pokład samolotu i nie dajesz znać, że bezpiecznie doleciałeś. Albo, że tworzysz piękne rękodzieło, ale nie pokazałeś rezultatu.

Oglądając Instastory bez zakończenia można porównać to uczucie do oglądania filmu z nagłym zawieszeniem akcji w sytuacji pełnej napięcia. Bohater żyje… czy też zmarł? Nie wiadomo.

4. Opracowanie – nie publikuj Instastory “w biegu”

Unikaj sytuacji (chyba, że jest to zgodne z Twoją koncepcją), że nagrywasz Instastory i od razu je dzielisz. To jest sekret dużych instagramowych kont, których właściciele nigdy Ci o tym nie powiedzą. Dobrze zaplanowane treści można przygotować za jednym razem, nie poświęcając na to więcej niż 30 min. I nawet nie myśl o chodzeniu na okrągło z telefonem i robieniu pogadanek. Chyba, że Ci za to płacą ;-).

Najlepiej oglądane Instastory na moim koncie to te utworzone z kolekcji zdjęć i wideo, które robiłam na przestrzeni kilku dni. Nagrywałam je na bieżąco używając różnych opcji na Instagramie zapisując video na telefon. Kiedy mój materiał jest kompletny tworzę całą historię czyli kompletną InstaSTORY ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Przygotowując w ten sposób Relację żyję momentem, w którym jestem, a nie na Instagramie. Dodatkowym atutem jest to, że mogę tworzyć treści dbając o odpowiednie opracowanie takiej Instastory. Moi obserwatorzy to doceniają angażując się w te treści.

Pomocnym narzędziem do planowania Instastory jest moja ulubiona aplikacja PLANN, dzięki której mogę zadbać o przygotowanie i poukładanie w odpowiedniej kolejności treści. Kiedyś więcej Wam o tym napiszę.

5. Have fun! Instagram to koniec końców tylko aplikacja

Dobrze nagrane Instastory to nie tylko mówiąca Ty. Nagrywaj Instastory używając dostępnych na Instagramie funkcji tworzenia wideo np.: Boomerang, Super-Zoom, Przewinięcie do tyłu. Dołącz do tego kilka fotek, do których dodasz tekst i GIFa (ruchomy obrazek). Używaj naklejek, żeby Twoi obserwatorzy mogli zadać lub odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Baw się Instastory. To koniec końców ma być przyjemność dla obu stron. Jeśli Twoje drugie imię to perfekcja to postaraj czasem o nim zapomnieć ;-). Instastory dlatego tak bardzo angażuje obserwatorów, że pozwala im oglądać “nas instagramowych zdobywców” świata w chwilach, kiedy bywamy niedoskonali i wcale tego nie ukrywamy. Tutaj możesz sobie śmiało pozwolić na niewyreżyserowane treści, wpadki i potknięcia. Im naturalniejsza Instastory tym jesteś bliżej ludzi. Używaj humoru, nie bój się emocji i językowych wpadek.

Koniecznie daj znać w komentarzu co sądzisz o tych wskazówkach i które z nich najbardziej Ci się przydadzą. Jeśli masz jakieś złote wskazówki na tworzenie Instastory to zachęcam Cię do podzielenia się nimi z innymi w komentarzu poniżej.

XXX

Gosia #girlbosspl @gosialammers

Przypnij do swojej tablicy na Pinterest

Chcesz zacząć strategicznie dobierać hashtagi na Instagramie?

Hashtagi wraz ze strategią i planem na treści Twojego konta pomogą Ci zacząć rozwijać Twoją markę na Instagramie. Potrzebujesz strategicznego wsparcia –  skorzystaj z indywidualnej konsultacji ze mną.

hashtagi na instagramie