Wiele osób ma świetnie pomysły na treści na Instagramie. Jak to się dzieje, że część z nich nigdy nie została opublikowana? Jednym z powodów może być brak centralnego miejsca w którym spisujesz swoje pomysły.  Zgodzisz się ze mną, że to, co nie zapisane, szybko zostaje zapomniane? Jeśli do tego dorzucimy szukanie idealnego zdjęcia, linków i hashtagów, to niekiedy wszystkie te czynności, tak przytłoczą, że po prostu – nie publikujesz. A gdybym Ci powiedziała, że jest sposób, żeby nie tracić czasu na szukanie, nigdy więcej nie gubić i móc skupić się na faktycznym działaniu?

Jestem zaszczycona gościć Annę Studnicką, która podzieli się tym jak strategicznie organizuje plan treści w Asanie dzięki czemu można działać łatwiej i skuteczniej. Miłego czytania!

Jak Stworzyć Kalendarz Publikacji na Instagram w Asanie

Opowiem Ci dziś o mojej organizacji systemu pracy nad treściami, w tym także na Instagram. Wszystko zaczęło się od “zwykłego” kalendarza wpisów na Instagram w Asanie. Założyłam w Asanie projekt o nazwie PLAN TREŚCI i systematycznie go uzupełniałam o kolejne materiały pomocnicze, które pomagają mi planować i tworzyć treści. Dziś to już nie jest tylko lista wpisów do opublikowania z określoną datą publikacji. To o wiele więcej! To system, który pozwala na strategiczne podejście do publikacji treści oraz na systematyczną pracę nad treściami. Zacznijmy jednak od początku…

Asana? A co to właściwe jest?

W pierwszej kolejności przedstawię Was sobie. Możliwe, że jeszcze się nie znacie i pomyślałaś o pozycji w jodze, a to nie o to chodzi tym razem.

  1. Girlboss! – oto Asana, system do zarządzania zadaniami i projektami, którego bezpłatna wersja jest wystarczająca, aby wspierać biznesy online w najróżniejszych obszarach, także przy pracy nad treściami i to już wtedy gdy pracujesz w swoim biznesie w pojedynkę.
  2. Asana! – oto Girlboss, dziewczyna, które chce Instargram wykorzystywać jako narzędzie do sprzedaży i promocji swoich biznesowych produktów.

Poznajcie Cię! Bardzo się cieszę, że mogę Was sobie przedstawić. Czuję, że połączy Was długoletnia przyjaźń. Poniżej opowiadam, jak ona może wyglądać. Natomiast kilka słów o sobie opowiem na końcu.

Czym jest PLAN TREŚCI w Asanie?

Plan treści to po prostu projekt w Asanie, który w jednym miejscu (w formie zadań, ale nie tylko) zbiera wszystkie niezbędne informacje na temat treści w takiej skali i w takim zakresie, w jakim dokładnie potrzebujesz. Każdy z nas będzie potrzebował nieco innych danych i innego zakresu. Jednak szkielet zawsze będzie ten sam. Z jednej strony będzie to kalendarz publikacji, czyli lista wpisów wraz z określoną datą publikacji. Z drugiej strony będzie to zbiór wszystkich potrzebnych informacji i narzędzi pomocniczych, które umożliwią Ci sprawną pracę nad tworzeniem treści strategicznie.

Tak jak tu na przykładzie:

Dlaczego warto stworzyć kalendarz publikacji na Instagram właśnie w Asanie?

#1: Wszystko w jednym miejscu

Plan publikacji, treści (same treści czy to wpisy na Instagram, czy artykuły blogowe, podobnie jak ten wpis gościnny powstają w Asanie, nie korzystam z innego edytora tekstu), szablony treści udostępnianych cyklicznie, szablony nagłówków, pomysły na treści, przykładowe wpisy, struktura treści, baza wiedzy na temat tworzenia treści, linki do narzędzi, które pomagają w tworzeniu treści, narzędzia do tworzenia grafik, zestawy hashtagów do publikowania treści na Instagramie, odnośniki do bazy zdjęć, a także zadania związane z tworzeniem treści i ich planowanie, checklisty ułatwiające publikację i wiele innych… Tak naprawdę wszystko to, co pomoże Ci sprawnie pracować nad treściami i publikować.

#2: Strategiczne podejście do tworzenia treści

Asana to dla mnie Centrum Dowodzenia Biznesem, tutaj mam zbiór wszystkich informacji na temat mojego biznesu: plany, strategie, informacje o produktach i czasami same produkty, plany promocji i sprzedaży, tym samym dokładnie wiem, na jakich treściach powinnam się skupić i jakie treści powinnam tworzyć – takie, które wprost wynikają z mojej strategii działania. Przez to, że to wszystko mam w jednym miejscu razem ze sobą połączone jest o wiele łatwiej nad tym zapanować.

#3: Możliwość zbudowania własnego systemu pracy nad treścią

Do tego bardzo Cię zachęcam: warto wyrobić nawyk tworzenia treści bez względu na to, czy dzisiaj jest wena, czy jej nie ma. Asana bardzo to ułatwia. Jak? W końcowych akapitach niniejszego artykułu opowiadam o stronie praktycznej, podając swój przykład. Oczywiście wybierz to, co sprawdzi się w Twoim przypadku. Przykładem chcę jedynie zobrazować, jak to mogę wyglądać w rzeczywistości.

#4: Różne widoki

Czyli układy, które prezentują zgromadzone informacje w formie listy, tablicy lub kalendarza i które umożliwiają na spojrzenie na treści z bardzo różnych punktów widzenia, w zależności od tego, na czym w danym momencie chcesz się skupić lub jakich informacji potrzebujesz. Masz możliwość dostosowania widoku do własnych potrzeb oraz poprzez zastosowanie widoku kalendarza możesz spojrzeć na swój plan treści z lotu ptaka.

#5: Dostępność

Asana, a tym samym Twoje treści i Twój system pracy nad treściami są dostępne także w formie aplikacji na telefon (oprócz standardowej wersji w przeglądarce). Dzięki temu zawsze możesz tworzyć, czy to kiedy czekasz na przystanku na autobus lub pociąg, stoisz w kolejce w sklepie, jedziesz komunikacją miejską. Myślę, że docenisz to szczególnie, kiedy nawet ułamek sekundy jest dla Ciebie na wagę złota. Przyznam, że sama tak bardzo często wykorzystuję tzw. “międzyczas” na tworzenie treści lub ich planowanie.

#6: Wewnętrzne linkowanie, które usprawnia recykling treści

Tworząc swój plan contentowy możesz wykorzystać zadanie typu follow up, już tłumaczę: napisałaś artykuł na blog, który teraz chcesz wykorzystać we wpisie na Instagram oraz w newsletterze, tylko potrzebujesz przeredagować już raz stworzoną treść. Jeśli utworzysz zadanie typu follow up to automatycznie utworzy się link, który kieruje do treści już utworzonej.

#7: Ikonki lub emoji, jak kto woli

W Asanie są dostępne Emoji, które wykorzystuję na potrzeby publikacji na Instragramie, Facebooku oraz w newsletterze. Nie potrzebuję do tego dodatkowej aplikacji, z której kiedyś faktycznie korzystałam.

Tak! To wszystko może być w jednym miejscu, ułożone i usystematyzowane, aby mogło Cię wspierać w bieżących działaniach. U mnie właśnie tak to wygląda. Postanowiłam ułatwić sobie tworzenie treści, przygotowując niezbędne materiały, o których wspomniałam powyżej i Ty też tak możesz. Nie powstało to wszystko w ciągu jednego popołudnia. Dzielę się tutaj z Tobą swoim ponad rocznym doświadczeniem w prowadzeniu biznesu online i tworzeniu treści właśnie na potrzeby mojego biznesu. Systematycznie zbierałam materiały, uzupełniałam swój plan o nowe elementy i informacje. Korygowałam i układałam na podstawie wiedzy, którą zdobywałam podczas kolejnych szkoleń i kursów. Powstał z tego system strategicznego tworzenia treści, który możesz zaadoptować na własne potrzeby. Dziś otrzymujesz ode mnie gotowy przepis.

Jak stworzyć kalendarz publikacji na Instagram w Asanie?

  • Krok nr 1: Utwórz projekt o nazwie PLAN TREŚCI – najlepiej w widoku kalendarza.
  • Krok nr 2: W poszczególnych datach zgodnie z Twoim harmonogram publikacji wpisuj nazwy postów, artykułów, które chcesz opublikować. To będą Twoje zadania do wykonania. Jeśli chcesz, aby pojawiły się na Twojej liście zadań, wejdź w szczegóły zadania i ustaw siebie jako właściciela. Możesz także dodać tagi, które zgrupują treści w nowym kontekście. Zadanie dodaj do sekcji o nazwie “Kalendarz publikacji”.
  • Krok nr 3: W opisie projektu dodaj najważniejsze linki: link do dysku Google, na którym przechowujesz zdjęcia, link do programu, w którym planujesz swoje treści np. Creator Studio, link do narzędzia, w którym tworzysz swoje grafiki. Uzupełnij opis projektu o wszystkie informacje, które usprawnią Twoją pracę nad treściami. Przyjmij takiej założenie, że tylko z tego miejsca przełączasz się dalej, niczego nie szukaj, wszystko przygotuj.
  • Krok nr 4: Przełącz się na widok listy lub tablicy i dodaj nowe sekcje (kolumny) np. harmonogram publikacji – jeśli publikujesz w określone dni tygodnia i dla tych dni masz ustalony, konkretny rodzaj treści; hashtagi – Twoje gotowe zestawy do różnych kategorii wpisów, które potem jedynie uzupełniasz; szablony nagłówków i wiele innych. Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz pracować nad swoimi treściami. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz dodać, wróć do części “#1. Wszystko w jednym miejscu”. Tam wymieniam możliwe sekcje do dodania, które mogą Ci się przydać podczas pracy.
  • Krok nr 5: Utwórz zadania cykliczne na liście Moje zadania i określ cykle, w których będą się wyświetlały na Twojej dziennej liście zadań a także uzupełnij opis zadania o niezbędne wytyczne, możesz także dodać podzadania, które podzielą Twoje zadanie główne na małe kroki np. utwórz zadanie: miesięczne planowanie treści, w opisie wstaw link do projektu PLAN TREŚCI, abyś szybko mogła przejść w dedykowane miejsce. W ten sam sposób możesz zaplanować zadanie związane z pisaniem treści. Ono wówczas może wyświetlać się na Twojej liście zadań codziennie (budowanie nawyku) lub w określone dni tygodnia.

Mam nadzieję, że to nie brzmi dla Ciebie zbyt skomplikowanie. Najtrudniej jest zacząć, a w tym przypadku, aby zacząć potrzebujesz jedynie dwóch kroków.

Czego potrzebujesz, żeby zacząć, żeby stworzyć kalendarz publikacji na Instagram w Asanie?

  1. Konto na Asanie, jeśli jeszcze nie masz tutaj możesz założyć bezpłatne konto,
  2. Instrukcji jak dodać projekt w układzie kalendarza, jak dodać zadania, opis projektu, jak przełączać się pomiędzy poszczególnymi widokami – zapraszam na mój Instagram do zakładki Katalogi, gdzie znajdziesz mini lekcje i tutoriale na temat poszczególnych funkcji Asany.

Podsumowując, Plan treści, choć nazwa wcale nie odzwierciedla jego potencjału i możliwości, które daje, odpowiada na trzy zasadnicze pytania:

  1. Jaki jest CEL? W jakim celu chcesz publikować? – to powiązanie z Twoją strategią biznesową.
  2. Jaki jest PLAN? – to konkretne zadania do wykonania, konkretne treści do napisania i opublikowania.
  3. CZEGO potrzebuję, aby sprawnie tworzyć i publikować? – to wszystkie materiały pomocnicze, które wspierają Cię w tworzeniu i publikacji treści.

Dlaczego nie PLANN, Later lub Planoly?

Możesz się zastanawiać dlaczego nie polecam tutaj aplikacji do planowania treści typu PLANN, LATER czy Planoly i dlaczego to Asana jest moim numerem jeden przy planowaniu postów. Otóż kalendarz wpisów na Instagram, to zaledwie jeden z elementów organizacji pracy nad treściami. Z początkowego zbioru tematów do publikacji wraz z przypisanymi datami, powstał z tego system pracy, który przenika się z innymi elementami, a których organizację powierzyłam Asanie. Poprzez system wewnętrznego linkowania swobodnie przenoszę się w odpowiednie miejsca i nie tracę czasu na szukanie. Jeśli np. potrzebuję opinii, aby umieścić ją we wpisie, szybko odnajduję ją w Asanie. Podobnie z fragmentami treści artykułów blogowych czy wycinkami treści z moich produktów elektronicznych. Oszczędzam w ten sposób swój czas. Nie da się tego zrobić we wspomnianych aplikacjach.

Ponadto plan treści w Asanie jest dla mnie rozwiązaniem strategicznym. W końcu widzę, jak moje treści są powiązane ze sobą i w jaki sposób odnoszą się do moich płatnych produktów. System organizacji pracy nad treściami w Asanie pozwolił mi to w końcu uchwycić. Teraz towarzyszy mi takie poczucie, że wiem co z czego i dlaczego, a mojego potencjalnego klienta jestem w stanie przeprowadzić przez ścieżkę, poprzez różnego rodzaju treści, które będą stanowiły dla niego realną wartość.

Liczę, że zaprezentowany przeze mnie sposób organizacji pracy nad treściami pomoże Ci tworzyć treści strategicznie, a czarny scenariusz, który przytoczyłam na wstępie już nigdy nie będzie Cię dotyczył.

Kliknij, żeby zobaczyć przykład planu treści w Asana w powiększeniu

O Annie Studnickiej

Pozwól, proszę, że opowiem teraz Ci w kilku słowach o sobie. Ponad 8-letnie doświadczenie w roli managera wykorzystuję, aby wspierać właścicielki kobiecych biznesów online w lepszej organizacji pracy. Hasło, które mi przyświeca to: mniej chaosu, więcej spokoju lepsze wyniki. Ta lepsza organizacja, to porządkowanie, układanie i budowanie systemów pracy nad różnymi elementami biznesu (np. treściami), które naszą pracę usprawniają i zautomatyzują. Ten artykuł to właśnie mała próbka moich możliwości. Jest to gotowy system organizacji, który możesz wdrożyć u siebie. Mam nadzieję, że Cię zainspirowałam do zaproszenia Asany do Twojego biznesowego świata i korzystania w pełni z jej potencjału, nawet gdy pracujesz w sowim biznesie sama.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie czegoś więcej to znajdziesz mnie na Instagramie, a po porcję praktycznych wskazówek na temat tego jak korzystać z Asany zapraszam na mój blog.