Jak Pokonać Strach przed Nagraniem Video

Strach przed nagraniem video. Kiedy budujesz markę to prędzej czy później przyjdzie taki moment, że będziesz musiała stanąć przed kamerą. Może będzie to film promocyjny, nagrywane wystąpienie, film na YouTube, live czy Instastory. I coś mi mówi, że sama myśl o tym już będzie Cię stresowała.

Lęk przed nagraniem wideo odczuwa wiele z nas, nawet najwięksi aktorzy. Jednak są sposoby na to, żeby radzić sobie z tym lękiem. Dorota Białkowska podczas spotkania live na Instagramie podzieliła się strategiami jak pokonać lęk przed nagraniem.

Dorota wie o czym mówi. Od wielu lat współpracuje z silnymi markami osobistymi tworząc dla nich filmy oraz sesje zdjęciowe. Podczas jej pracy przy produkcji obserwuje ona siłę, determinację i odwagę wielu kobiet, które stoją po drugiej stronie obiektywu. Dodatkowo psychologiczne wykształcenie Doroty uwrażliwia ją na te miękkie aspekty , które mają wpływ na to, że ktoś decyduje się na przełamanie siebie lub też nie.

Idź więc po filiżankę ulubionej kawy lub herbaty i czytaj dalej podsumowanie najważniejszych wskazówek, które przygotowała dla Ciebie Dorota.

Na początku omówiłyśmy z Dorotą jakie korzyści wynikają z tego, że będziesz nagrywać video.

10 powodów, dla których nagrywanie video jest ważne

1. Uczysz się przemawiać i mówić o swoim biznesie.

2. Gdy wypowiadasz się o swojej pracy i branży to inni ludzie z mediów także Ciebie dostrzegają i widzą w Tobie potencjalną osobę, z którą można przeprowadzić wywiad lub zaprosić jako specjalistę na event lub do telewizji/ radia/ podcastu/ liva. To wspaniały sposób, aby poszerzyć swoje zasięgi w sposób lawinowy.

3. Budujesz zaufanie. Pokazujesz swoją twarz. Jesteś realną/normalną osobą, której można zaufać.

4. Budujesz wizerunek specjalisty w swojej branży, co także podnosi Twoją wartość i w efekcie sprawia, że Twoje ceny lub cena Twoich usług może wzrastać.

5. Budujesz sympatię. Jeśli ludzie Cię lubią to chętniej chcą z Tobą pracować.

6. Dzielisz się swoją wiedzą za darmo, więc powstaje poczucie wdzięczności i ludzie chcą kupić właśnie od Ciebie, bo już im w czymś pomogłaś.

7. Jeśli zorganizujesz sobie dzień nagrań i nagrasz np. 10 materiałów video, to masz materiał, który możesz systematycznie publikować w sieci i dzięki temu ludzie są z Tobą na bieżąco. Pozostajesz w ich świadomości. Nie musisz codziennie myśleć o tym co nagrać.

8. Jeśli przyzwyczaisz do siebie ludzi i polubią Ciebie jako człowieka, to też chętniej od Ciebie kupią np. kurs online.

9. Nagranie wideo może być też formą materiału dodatkowego, albo prezentu dla klienta. Automatycznie zwiększa się wartość produktu.

10. Wideo może być sposobem w jaki witasz swoich nowych klientów, którzy kupili Twój produkt i instruujesz ich w kolejnych krokach dając poczucie zaopiekowania.

Brzmi dobrze? Mam nadzieję, że przekonałyśmy Cię do nagrania pierwszego video, a przynajmniej krótkiej Instastory. Wiem, wiem Girlboss… łatwiej powiedzieć niż wykonać. To nie jest tak, że obudzisz się pewnego dnia i będziesz miała ochotę pokazać się na video. Czytaj dalej!

Poniżej znajdziesz strategie, którymi podzieliła się Dorota Białkowska na temat tego jak postawić pierwszy krok i stanąć przed kamerą.

Jak radzić sobie z lękiem przed nagraniem video?

USTAL CEL

Twoim celem może być: przekazanie wiedzy, rozwiązanie problemu, odpowiedź na pytanie. Daj wartość osobie, która Cię ogląda, to o nią tutaj chodzi. Nie planuj „porwania tłumu”, bycia „gwiazdą Instagrama” tylko zaplanuj konkretne rzeczy np.: przekazać i możliwie jasno wytłumaczyć 5 sposobów na oswojenie się z mówieniem.

DETERMINACJA (DLACZEGO NAGRYWAM)

Pomyśl o zaletach jakie płyną z tego, że się przełamiesz długoterminowo, ale i o satysfakcji po skończonej wypowiedzi. Możesz zacząć od krótkich form. Zacznij od spontanicznego live’a w momencie, kiedy jest mało osób na Instagramie czy Facebooku.

CO MOŻE STAĆ SIĘ NAJGORSZEGO? ZAAKCEPTUJ TO

Załóż negatywny scenariusz, przyjmij go i działaj z jego świadomością. Przykładowo: „boje się, że będzie tylko jednak osoba”. Ok super, zatem zaplanuj, że świetnie będziesz się bawić mówiąc tylko do siebie. Po prostu zrób to najlepiej jak umiesz.

ZAAKCEPTUJ NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ

Przyjmij brak przewidywalności: może łącze się zerwie, może ktoś zada pytanie, na które nie będziesz znała odpowiedzi. Nic się złego nie stanie. Poradzisz sobie ze wszystkim.

ZAPLANUJ SZCZEGÓŁOWO

To jest bardzo ważny etap. Im lepiej przygotujesz swoją wypowiedź tym bardziej komfortowo będziesz się czuła, nawet gdy dopadnie Cię stres. Jeśli to pomoże to zacznij od krótkich, bardzo konkretnych wypowiedzi.

ZAGRAJ OSOBĘ PEWNĄ SIEBIE

Odegraj osobę pewną siebie. Pomimo tego, że Twoje serce wali jak młot, wyprostuj się, weź oddech i zachowuj się jak pewna siebie osoba.

ZMIEŃ NASTAWIENIE DO SŁUCHACZY

Daniel Carnegie mówi o tym, aby wyobrazić sobie, że wszyscy, którzy Cię słuchają są winni Tobie pieniądze. Wyobraź sobie, że wszyscy przyszli prosić Ciebie o przedłużenie terminu spłaty. Lub wyobraź sobie coś śmiesznego związanego z tymi osobami np., że wszyscy siedzą w wielkich zabawkowych okularach, albo z rogami renifera… cokolwiek.

PODNIEŚ SWOJĄ SAMOOCENĘ

Przypomnij sobie wszystkie pozytywne słowa jakie usłyszałaś na swój temat. Zanotuj je na kartce (jeśli masz z tym problem to może Ci w tym pomóc wykonanie np. testu talentów Gallupa). Przypomnij sobie rzeczy, które Ci się udały. Mów do siebie w sposób łagodny i akceptujący (nie karz siebie w myślach. Słowa budują nasze myśli, a nasze myśli nasze czyny).

PRZYGOTUJ OTOCZENIE I SIEBIE

Możesz dobrze się nastroić przed rozpoczęciem: dobra muzyka, pomyśl o swoich 5 mocnych cechach. Medytacja lub odwrotnie pobudzenie siebie poprzez taniec, ćwiczenia- podniesienie swojego poziomu energii. Możesz się ładniej ubrać, jeśli Ci to pomoże lub odwrotnie, ubrać się normalnie, jeśli poczujesz wtedy mniejszą presję. Zrób porządek w swoim otoczeniu.

ZRÓB TEST NAGRANIA

Wykonaj próbną prezentację, najlepiej w tym samym miejscu gdzie odbędzie się nagranie. Symulacja. Oswajaj się ze sobą w kamerze/telefonie. Zrób próbę głośnego mówienia.

NIE BĄDŹ PERFEKCYJNA

Pamiętaj, że ludzie będą Cię lubić bardziej jeśli nie będziesz super perfekcyjna, jeśli będziesz niedoskonała. Jesteś wtedy bardziej ludzka, naturalna, wzbudzasz zaufanie.

PRAKTYKA

Trening czyni mistrza. Im częściej nagrywasz tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. To jak z jazdą na rowerze!

Girlboss! Mam nadzieję, że strategie którymi podzieliła się Dorota Białkowska przekonały Cię do nagrywania pierwszego video.

Zacznij już dzisiaj

Zacznij od nagranie krótkiej Instastory. Nawet minutę. Weź głęboki oddech i zrób to – dotknij guzika “udostępnij”. Instastory to najlepsza forma treningu. Tutaj nikt nie spodziewa się perfekcji i to właśnie autentycznością możesz zjednać sobie swoich obserwatorów. No i dobra wiadomość – Twoje Instastory zniknie po 24h.

Pamiętaj też, że bycie autentyczną to jeden z ważniejszych elementów budowania marki. Co to oznacza? Być sobą, prawdziwą, nieidealną. W rzeczywistości jedni będą Cię kochać, drudzy po prostu lubić a jeszcze inni wręcz przeciwnie. Nie jesteś lodami waniliowymi. Nie musisz wszystkim smakować.

Budowanie społeczności to przyciąganie fanów i odpychanie innych. W rezultacie skupiasz wokół siebie osoby, które pasują do Ciebie najbardziej i będą doceniać to jaka jesteś i co dla nich robisz.

Nie martw się krytycznymi uwagami innych ludzi. Niech one nie hamują Twoich działań. Odważnie i konsekwentnie toruj drogę do zbudowania biznesu, o którym marzysz. Okay?

O MOIM GOŚCIU DOROCIE BIAŁKOWSKIEJ

Pomaga silnym, przedsiębiorczym i kreatywnym kobietom zaprezentować ich produkty i usługi w pięknym i skutecznym formacie video. Z wielką pasją wspiera także kobiece marki wykonując sesje zdjęciowe odzwierciedlające prawdziwy charakter ich biznesu.

Pracowała z takimi osobami jak: Kamila Rowińska, Joanna Ceplin, Ola Żelazo, Iza Makosz, Kasia Iwanoska (z bloga Finanse od kuchni), Edyta Litwiniuk, Położna Kasia i z wieloma innymi cudownymi i ambitnymi kobietami. Dorotę znajdziesz na www.dorotabialkowska.pl