Jak_Dobierać_Hashtagi_na_Instagramie

Uwielbiam hashtagi za to, że mogę opublikować post, który następnie zostanie wypozycjonowany w top dziewiątce na stronie hashtaga. A tam będzie promował mój profil przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. 

W każdym poście możesz dodać 30 hashtagów. Każdy hashtag to szansa na to, że nowe osoby odnajdą Twój profil. Dzięki hashtagom możesz dotrzeć nawet do 80% nowych osób, poza osobami, które już obserwują Twój profil. A strategicznie dobierając hashtagi trafisz do potencjalnych obserwatorów i klientów i zwiększysz zaangażowanie, którego potrzebujesz do rozwoju swojego profilu i zrealizowania celów biznesowych. 

Jednak hashtagi wymagają strategicznego podejścia, żeby działały na Twoją korzyść. Czytaj w tym wpisie jak dobierać hashtagi na Instagramie w 2021 roku!

Co to jest hashtag?

Hashtag to po prostu słowo lub połączenie słów kluczowych (liczby i emotikony też są dozwolone). Hashtagi służą do tematycznego grupowania treści na Instagramie (na Facebooku, Twitterze, Pintereście i TikToku zresztą też). Przed słowem lub frazą znajduje się znak “#” po angielsku “hashtag”. 

Dzięki hashtagom możesz odnaleźć na Instagramie to czego szukasz. To bardzo ważne na platformie, gdzie każdego dnia publikowane są miliony zdjęć i filmów. Bez hashtagów nie odnalazłabyś na Instagramie tego co Cię interesuje. Instagram byłby jak wielka szuflada pełna pojedynczych skarpetek. 

Hashtagi na Instagramie – jak działają?

Hashtagi działają jak słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę Google. Wpisujesz słowo (lub frazę) i pokazują się strony, które są najlepiej wypozycjonowane dla tych słów. Tak samo to działa na Instagramie – wpisujesz hashtag w wyszukiwarkę Instagrama. Twoim zadaniem jest, żeby klient mógł odnaleźć Twój post oznaczony tym hashtagiem.

Wyjaśnię to na przykładzie. Wyobraź sobie, że sama jesteś klientką. Chcesz znaleźć fryzjerkę w Krakowie. Otwierasz wyszukiwarkę Google i wpisujesz frazę: “fryzjerka kraków”. Gdy naciśniesz enter spodziewasz się, że w wynikach wyszukiwania pojawi się lista fryzjerek w Krakowie.

Jeśli tak jest to wszystko w porządku. Ale, jeśli pomiędzy wynikami wyszukiwań pojawią się linki do stron fryzjerów z innego miasta lub stron, które z fryzjerstwem nie mają nic wspólnego to zakładam, że lekko się zirytujesz.  

Hashtagi działają w ten sam sposób. Jeśli w wyszukiwarkę hashtagów wpiszesz słowo lub kilka słów pragniesz trafić tylko na stosowne treści dopasowane do tego czego szukasz. 

hashtagi na instagramie

Pozycjonowanie postów na Instagramie w top 9

Dobrze dobrane hashtagi pod względem ich znaczenia i wielkości pomogą wypozycjonować Twoje treści w top 9 na stronie hashtaga. Oznacza to, że Twój post “wisi” na samej górze strony hashtaga, którego używasz. Twoim celem jest być jednym z pierwszych postów, które zobaczy Twój odbiorca. 

Żeby odnaleźć 9 najpopularniejszych postów wejdź w lupkę i wyszukaj hashtag, który określa to czym się zajmujesz na przykład #markaonline

Co tutaj widzisz to 9 najpopularniejszych postów czyli top nine. Te posty widać od razu po wejściu na stronę hashtaga. I co jest najlepsze to te posty mogą widnieć w top nine przez kilka dni czy nawet tygodni czy miesięcy. Fajna sprawa prawda?

Żeby wypozycjonować swój post w top 9  na stronie hashtaga Twój post musi uzyskać odpowiednią średnią ilość polubień posta (dla każdego hashtaga ta średnia jest inna, jak i gdzie to sprawdzić wyjaśnię za chwilę).

Wyobraź więc sobie, że wypozycjonowałaś swój post w top 9 dla hashtaga, którego używa Twój potencjalny klient, żeby znaleźć to co oferujesz. Szansa, że trafi prosto do Ciebie jest ogromna!

Twój post w top 9 oznacza: 

  • Większe zaangażowanie pod postem
  • Więcej odwiedzin Twojego profilu
  • Więcej nowych obserwatorów i klientów

Jak dobierać hashtagi na Instagramie w 2021?

Przez ostatnich kilka lat dobierałam hashtagi ręcznie, jednak chciałam znaleźć narzędzie, które pomoże mi stworzyć cały proces dobierania hashtagów oraz tworzenia łatwych do kopiowania gotowych zestawów hashtagów. Po to, żeby móc się nim podzielić z Tobą. Żeby dobierać hashtagi korzystam z aplikacji Flick.

Klucz dobierania hashtagów

Poniżej wyjaśnię jak strategicznie dobierać hashtagi:

Krok 1: Hashtagi powinny dotyczyć tego co publikujesz

Dobierając hashtagi uwzględnij co i dla kogo publikujesz. Dobieraj hashtagi, które dotyczą tematu posta, grupy docelowej, do której chcesz trafić. Najlepiej jak opisują Twoją branżę oraz produkt i usługę, którą oferujesz. Najważniejsze to nie używać hashtagów, które nie mają nic wspólnego z tym o czym jest post. Nie tylko w niczym Ci to nie pomoże, ale może to też zostać uznane przez Instagram za zwykły spam. 

Krok 2: Hashtagi powinny mieć odpowiednią wielkość

Wielkość hashtaga informuje Cię o popularności hashtaga czyli ile postów zostało opublikowanych z tym hashtagiem. W swoim zestawie 30 hashtagów dobieraj:

  • 10 małych hashtagów (<100K)
  • 10 średnich hashtagów (100K – 250K)
  • 10 dużych hashtagów (>250K). Nie używaj hashtagów powyżej miliona, bo są to bardzo konkurencyjne, zbyt ogólne hashtagi i nie ma sensu ich używać.

Krok 3: Znajdź hashtagi w Flick

Tutaj kluczowy element metody dobierania hashtagów. Oznacza, że idziemy trochę głębiej w dane i strategiczne dobieranie hashtagów. Każdy hashtag ma szacowany zasięg. Im wyższy potencjalny zasięg hashtaga tym więcej osób spędza czas przeglądając treści na stronie hashtaga. Im więcej osób przegląda treści na stronie hashtaga tym większa szansa, że trafi do Ciebie. Z drugiej strony nie sugeruję używać hashtagów o małym zasięgu – nie przyniesie Ci oczekiwanych efektów ponieważ rzadko kto przegląda treści z tymi hashtagami. 

Klucz strategicznego dobierania hashtagów to:

  • Dobieraj hashtagi, które mają wysoki potencjalny zasięg i relatywnie niską konkurencję
  • Dobieraj hashtagi, które mają wysoki potencjalny zasięg i realną dla Ciebie do osiągnięcia średnią ilość polubień posta potrzebną, żeby wypozycjonować post w top dziewiątce. 

    Fot. Źródło: Flick

Żeby zobaczyć jakie potencjalnie zasięgi mają Twoje hashtagi potrzebujesz aplikacji Flick. Także tu sprawdzisz ilu polubień posta wymaga wybrany przez Ciebie hashtag, żeby wypozycjonować go w top dziewiątce. Dzięki temu możesz ocenić czy warto dodać dany hashtag czy też musisz poszukać alternatywnego hashtaga.  Dzięki temu możesz ocenić czy warto dodać dany hashtag czy też nie. Bo na przykład jeśli Twoje posty uzyskują mniej niż średnio 200 polubień, trudno będzie Ci wypozycjonować post w top 9 na stronie hashtaga, który wymaga minimum 500 lajków, żeby wypozycjonować post w top 9. Wtedy będziesz musiała poszukać alternatywnych hashtagów. 

Korzystanie z Flick oznacza koniec zgadywania, które hashtagi faktycznie pomagają zwiększyć zasięgi i odnaleźć Twoim potencjalnym obserwatorom/klientom drogę do Twojego profilu. Flick pomaga dobrać hashtagi bez konieczności manualnego wyszukiwania i możesz utworzyć gotowe zestawy hashtagów.  Link tutaj udostępnia możliwość wypróbowania Flick 7 dni za darmo. Jeśli narzędzie Ci się nie spodoba wystarczy anulować subskrypcję.

Fot. Źródło: Flick

Chcesz zacząć strategicznie dobierać hashtagi na Instagramie?

Hashtagi wraz ze strategią i planem na treści Twojego konta pomogą Ci zacząć rozwijać Twoją markę na Instagramie. Potrzebujesz strategicznego wsparcia –  skorzystaj z indywidualnej konsultacji ze mną. 

Chcesz zacząć strategicznie dobierać hashtagi na Instagramie?

Hashtagi wraz ze strategią i planem na treści Twojego konta pomogą Ci zacząć rozwijać Twoją markę na Instagramie. Potrzebujesz strategicznego wsparcia –  skorzystaj z indywidualnej konsultacji ze mną.

hashtagi na instagramie

Zapisz poniższą grafikę na Pinterest

Najlepsze narzędzie do hashtagów #instagramtips #instagram #hashtagi #mediaspołecznościowe