Jak_Dobierać_Hashtagi_na_Instagramie

Hashtagi na Instagramie wskażą innym drogę do Twojego profilu. Dzięki hashtagom możesz dotrzeć nawet do 80% nowych osób. A strategicznie dobierając hashtagi trafisz do osób, na których Ci zależy najbardziej; potencjalnych obserwatorów i klientów. Co więcej zwiększysz zaangażowanie, którego potrzebujesz do rozwoju swojego profilu i zrealizowania celów biznesowych. Tak to prawda, hashtagi wymagają strategicznego podejścia, testowania i… cierpliwości. Czytaj w tym wpisie jak dobierać hashtagi na Instagramie w 2021 roku!

Sukces z hashtagami nie od razu murowany

Instagram musi najpierw zrozumieć temat Twojego konta, czyli najpierw konsekwetnie przez jakiś czas publikujesz posty, które oznaczasz hashtagami określającymi Twoją niszę. Przykładowo jeśli jesteś fotografem to używasz hashtagów związanych z fotografią, jeśli jesteś coachem to używasz hashtagów związanych z coachingiem. Niestety wiele osób nie poświęca hashtagom uwagi i czasu. To zrozumiałe – hashtagi na Instagramie to jeden z kontrowersyjnych (poza algorytmem Instagrama) tematów. Ręce opadają, a głowa boli. Strategię hashtagów testuję od długiego czasu i odnalazłam system, którego dzisiaj uczę moje klientki. Dzisiaj powiem Ci jak używam hashtagów i jakiego narzędzia używam, żeby dobierać hashtagi. Ale zacznijmy od początku. 

Co to jest hashtag?

Hashtag to po prostu słowo lub połączenie słów kluczowych (liczby i emotikony też są dozwolone). Hashtagi służą do tematycznego grupowania treści na Instagramie (na Facebooku, Twitterze, Pintereście i TikToku zresztą też). Przed słowem lub frazą znajduje się znak “#” po angielsku “hashtag”. 

Dzięki hashtagom możesz odnaleźć na Instagramie to czego szukasz. To bardzo ważne na platformie, gdzie każdego dnia publikowane są miliony zdjęć i filmów. Bez hashtagów nie odnalazłabyś na Instagramie tego co Cię interesuje. Instagram byłby jak wielka szuflada pełna pojedynczych skarpetek. 

Hashtagi na Instagramie – jak działają?

Hashtagi działają jak słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę Google. Wpisujesz słowo (lub frazę) i pokazują się strony, które są najlepiej wypozycjonowane dla tych słów. Tak samo to działa na Instagramie – wpisujesz hashtag w wyszukiwarkę Instagrama. Twoim zadaniem jest, żeby klient mógł odnaleźć Twój post oznaczony tym hashtagiem.

Wyjaśnię to na przykładzie. Wyobraź sobie, że sama jesteś klientką. Chcesz znaleźć fryzjerkę w Krakowie. Otwierasz wyszukiwarkę Google i wpisujesz frazę: “fryzjerka kraków”. Gdy naciśniesz enter spodziewasz się, że w wynikach wyszukiwania pojawi się lista fryzjerek w Krakowie.

Jeśli tak jest to wszystko w porządku. Ale, jeśli pomiędzy wynikami wyszukiwań pojawią się linki do stron fryzjerów z innego miasta lub stron, które z fryzjerstwem nie mają nic wspólnego to zakładam, że lekko się zirytujesz.  

Hashtagi działają w ten sam sposób. Jeśli w wyszukiwarkę hashtagów wpiszesz słowo lub kilka słów pragniesz trafić tylko na stosowne treści dopasowane do tego czego szukasz. 


Pozycjonowanie postów na Instagramie w top 9

Dobrze dobrane hashtagi pod względem ich znaczenia i wielkości pomogą wypozycjonować Twoje treści w top 9 na stronie hashtaga. Oznacza to, że Twój post “wisi” na samej górze strony hashtaga, którego używasz. Twoim celem jest być jednym z pierwszych postów, które zobaczy Twój odbiorca. To większa widoczność Twoich treści, Twojej marki i szansa na dotarcie do nowego obserwatora i klienta. 

Jak dobierać hashtagi na Instagramie w 2021?

Narzędzie, którego używam i po prostu uwielbiam to Flick. Flick pomaga mi dobrać hashtagi bez konieczności manualnego wyszukiwania. Korzystanie z Flick oznacza koniec zgadywania, które hashtagi faktycznie pomagają zwiększyć zasięgi i odnaleźć Twoim potencjalnym obserwatorom/klientom drogę do Twojego profilu. Link tutaj udostępnia możliwość wypróbowania Flick 7 dni za darmo. Jeśli nie spodoba Ci się narzędzie wystarczy anulować subskrypcję. 

Dobieranie hashtagów to coś czemu warto poświęcić uwagę i czas, bo to bezpłatna promocja Twoich treści i marki.  Jeśli strategicznie dobierzesz hashtagi to Twoje treści mają szansę zostać dostrzeżone przez osoby o wybranym profilu, oraz będą się w nie angażować osoby, na których ci zależy. 

Klucz dobierania hashtagów

Poniżej wyjaśnię jak strategicznie dobierać hashtagi:

1. Hashtagi powinny dotyczyć tego co publikujesz

Hashtagi muszą być odpowiednio dobrane. Dobre hashtagi uwzględniają co i dla kogo publikujesz; dobieraj hashtagi, które dotyczą tematu posta, grupy docelowej, do której chcesz trafić. Najlepiej jak opisują Twoją branżę oraz produkt i usługę, którą oferujesz. Najważniejsze to nie używać hashtagów, które nie mają nic wspólnego z tym o czym jest post. Nie tylko w niczym Ci to nie pomoże, ale może to też zostać uznane przez Instagram za zwykły spam. 

2. Hashtagi powinny mieć odpowiednią wielkość

Skup się na hashtagach pasujących wielkością do Twojego konta. 

3. Hashtagi nie mogą być zbyt konkurencyjne

Nie używaj ogromnych, kilkumilionowych hashtagów; na tych hashtagach bardzo trudno jest się wypozycjonować.

Wybierz między 20 a 30 hashtagów. Gdzie dodawać hashtagi na Instagramie wyjaśniam we wpisie “Gdzie dodawać hashtagi na Instagramie?”

narzędzie_do_wyszukiwania_hashtagów

Źródło: Flick


Chcesz zacząć strategicznie dobierać hashtagi na Instagramie?

Hashtagi wraz ze strategią i planem na treści Twojego konta pomogą Ci zacząć rozwijać Twoją markę na Instagramie. Potrzebujesz strategicznego wsparcia –  skorzystaj z indywidualnej konsultacji ze mną.